Beton Şarap Tankları

Özellikle Amerika, Kanada ve Fransa’da son yıllarda şarap üreticileri meşe varil ve çelik tanklar yerine yumurta şeklinde beton tanklar kullanmaktadır.

Aslında binlerce yıl, üreticiler kil ve bağlayıcı içeren malzemeden yapılan tanklarda şarap yaşlandırma işlemi uygulamaktaydı.

Son yüzyılda unutulan bu uygulama günümüzde tekrar canlanmışa benziyor.

Beton Şarap Tanklarının Avantajları

Isı yalıtımı: Şarap için ideal fermantasyon ortamı sağlar.

Hava sirkülasyonu: Betonun çelik tanka karşı en büyük üstünlüğü nefes almasıdır. Mikro-oksijenlenme fermantasyon için çok önemlidir.

Doğallık: Meşe varillerdeki sorun şarap tadını etkilemesidir. Buda şarabın doğal tadını etkiler. Betonda bu etki görülmez.

Şekil ve boyut: Beton tanklar istenildiği şekil ve boyutta kolaylıkla üretilebilmektedir.

Sağlamlık: Beton tank üreticileri çatlamaya ve sızdırmaya karşı 10 yıl garanti vermektedir.

Beton Plak

Ahşaptan, buzdan ve hatta tortilladan daha önceleri plak kayıtları yapılmıştı. İlk profesyonel beton plak Alman Mühendis Ricardo Kocadag tarafından 2015 yılında tasarlanmıştır.

• Dünyanın ilk profesyonel beton plağına Rolling Stones grubunun Satisfaction şarkısının kaydı yapılmıştır.

• Beton plak ultra yüksek performanslı beton kullanılarak üretilmiştir. Bu tür beton daha çok yüksek katlı yapılarda ve köprülerde kullanılmaktadır.

• Beton çelik lif takviyelidir.

• Beton plak 6 mm kalınlığındadır.

Beton Ekran

• Dünyanın ilk beton ekranı Danimarka’lı bir firma olan Innovation Lab tarafından tasarlanmıştır.

• Akademisyenlerin, mimarların ve beton tasarımcılarının yer aldığı projede beton içerisinde fiber optik kablolar kullanılmıştır.

• Beton ekranların reklam panosu ve duyuru panosu  şeklinde kullanımı amaçlanmıştır. Ancak, şu ana dek sonuç alınamamıştır.

Ekran, beton içine gömülü optik fiberlerden oluşmaktadır. Piksel olarak düzenlenmiş bu fiber optik kablolar doğal ışığın yanı sıra suni ışığı da iletebilmektedir. Işık kabul noktaları, fiberlerin konumlandığı ekranın arka tarafındadır. Işık veya resim ön tarafta piksel cinsinden görüntülenmektedir. Işık kaynağı, resim veya film çekimi yapan bir projektör olabilmektedir. İlke olarak ekran, ekran konseptinin ışık emici ve optik kablolarının birleşimi nedeniyle doğal ışık iletim kapasitesine sahip olduğu için, bir pencere gibi davranmaktadır.

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Özel çimentolar; geleneksel çimentolardan üretim süreçleri, ham maddeler ve karakteristik…
Cresta Posts Box by CP