Yüksek fırın cürufu nedir?

Yüksek fırın cürufu (YFC), demir-çelik tesislerindeki yüksek fırınlarda demir üretimi esnasında açığa çıkan bir yan üründür. Yüksek fırın cürufu aniden soğutularak granüle hale getirilir ve daha sonrasında öğütülür. Öğütülen bu malzeme çimentoya katılabildiği gibi betonda ayrı olarak da kullanılabilmektedir.
 
Yüksek fırın cürufunun faydaları nelerdir?

Yüksek fırın cürufu tek başına bağlayıcılık özelliği olmayan, ancak Portland çimentosu ile birlikte kullanıldığında bağlayıcılık özelliği kazanan bir malzemedir. Yüksek fırın cürufunun betonun fiziksel ve mekanik özelliklerine oldukça fazla olumlu katkısı vardır. Aşağıdaki tabloda cürufun taze ve sertleşmiş betondaki etkileri özetlenmiştir.

yfc1

Yüksek fırın cürufu içeren betonun üstünlükleri nelerdir?

Yüksek fırın cürufu ve yüksek fırın cüruflu çimento ile yapılan betonun en önemli üstünlüğü çevresel etkilere karşı daha dirençli olmasıdır. Bu nedenle sülfat etkisi, deniz suyu etkisi, donma-çözünme etkisi ve aşınma etkisi gibi çevresel faktörlerin baskın olduğu yerlerde kullanımı faydalıdır. Ayrıca betonun daha işlenebilir ve geçirimsiz olmasını sağlar. Yüksek fırın cüruflu çimento ile yapılan betonların erken dayanımları bir miktar düşük gelmekle beraber nihai dayanımı portland çimentosuna oranla daha yüksektir.

yfc2

Yüksek fırın cüruflu betonun kullanım alanları nelerdir?

Yüksek fırın cüruflu çimento, portland çimentosunun kullanıldığı her işte kullanılabilir. Ancak aşağıdaki tabloda belirtilen alanlarda kullanılacak en ideal çimento cinsidir.

yfc3

Yüksek fırın cüruflu çimento cinsleri nelerdir?

TS EN 197-1 standardında CEM III olarak ifade edilen çimentolar “yüksek fırın cüruflu çimento”lardır. Ancak      CEM II ve CEM V cinsi çimentolar da belirli oranda cüruf içerebilmektedir.

yfc4

Yüksek fırın cüruflu beton çevreci midir?

Yüksek fırın cürufu ve cüruflu çimento çevre açısında oldukça olumlu etkilere sahip bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Yüksek fırın cüruflu betonlar daha az çimento içerdiğinden daha az CO2 ve daha az zararlı gaz emisyonuna neden olur. Özellikle son yıllarda revaçta olan “yeşil bina konseptinde” yüksek fırın cürufu kullanılması tavsiye edilmektedir.

yfc5

 

 

Loading

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?
Become a patron at Patreon!

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

2 thoughts on “Yüksek Fırın Cürufu (Özet)”
  1. s.a yasin bey ist hafif beton üreticisiyiz cem 1 42.5 cimonto kullanıyoruz silis tozuyla lento asmolen ve paneller imal ediyoz betonlarda röfle catlakları konusunda sıkıntılar yaşıyoruz bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
    kolaygelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Beton bileşenleri karıştırıldıktan birkaç saat sonra plastik özeliği kaybolmuş katı…
Cresta Posts Box by CP