Son yıllarda bir çok sektörde olduğu gibi çimento sektöründe de ana gündemdeki konularından biri “sürdürülebilirlik”tir. Sürdürülebilirlik, BM Çevre ve Kalkınma Komisyonu tarafından “İnsanlığın, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sağlaması yeteniğidir” şeklinde tarif edilmiştir. Kyoto protokülü ile çevrenin korunması, CO2 emisyonun azaltılması, alternatif yakıt ve hammaddelerin kullanılması birçok ülke tarafından orta ve uzun vadeli hedefler haline gelmiştir. Çimento sektöründe enerji tüketimi, hammadde çeşitliliği ve CO2 emisyonu sürdürülebilirlik açısından iyileştirilmesi gereken konulardır. Bunun sağlanması için alternatif yakıt ve hammadde kullanımı son yıllarda güncelliğini korumaktadır.
Yüksek fırın cüruflu çimento, bu kapsamda çevre açısında oldukça olumlu etkilere sahip bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Yüksek fırın cüruflu çimentolar daha az klinker içerdiğinden daha az CO2 ve daha az zararlı gaz emisyonu sağlar. Bununla birlikte klinker oranının düşmesi enerji tasarrufu sağlar. Böylece, öğütülmüş yüksek fırın cürufu hem ekonomik hem de ekolojik bakımdan büyük öneme sahiptir.

 

 

 


Dokümanı İndirin

Loading

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?
Become a patron at Patreon!

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Türkiye, 2011 yılı istatistiklerine göre çimento üretiminde Avrupa birincisi, Dünyada…
Cresta Posts Box by CP