Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi istatistikleri inşaat sektörünün mevcut durumu ve geleceği hakkında son derece etkili ve gerçekçi bilgiler sunmaktadır. Elbette bu verileri konut satışları, kredi faizleri, sektörel ve konjektürel gelişmeler ile birlikte değerlendirmek çok daha isabetli olmaktadır.

Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %73,7, yüz ölçümü %58,1, değeri %76,1, daire sayısı %97,9 arttı.

Yapı ruhsatındaki artış inşaat sektöründeki canlanmayı ve gelecek adına daha umutlu bir beklentiyi göstermektedir.

Yapı ruhsatına göre yüzölçümü ve daire sayısı, Ocak-Eylül 2002-2020

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin 2020 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %23,5, yüz ölçümü %22,8, değeri %15,3, daire sayısı %22,3 azaldı.

Yapı kullanma izin belgelerindeki azalışın ana nedeni daha önceki dönemlerde yapı ruhsatı sayısındaki düşüştür. Gelecek dönemlerde izin belgesi verilerinde artış görüleceği şimdiden öngörülebilmektedir.

Yapı kullanma izin belgesine göre yüzölçümü ve daire sayısı, Ocak-Eylül 2002-2020

Loading

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?
Become a patron at Patreon!

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
https://www.youtube.com/watch?v=J-NzfwyE2Pg&ab_channel=yasinengin 1975 – Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik yayımlandı.…
Cresta Posts Box by CP