Klinkere değirmende öğütülme işlemi esnasında çimentonun yaklaşık %3-5 hacmini oluşturacak miktarda alçı taşı eklenir. Alçı taşının eklenmesi ile C3A tepkimesinin kontrolü için gerekli olan sülfat temin edilmiş olur.

Sülfat oranı üretici tarafından çok hassas bir şekilde optimize edilir. Aksi takdirde priz olayında sorunlar yaşanabilir. Sülfat ve alüminat içeriği bir denge içerisinde olmalıdır.

Çimento içeriğinde bulunan sülfat ile betona daha sonra giriş yapan deniz ya da yeraltı suyu kaynaklı sülfat karıştırılmamalıdır. Dış kaynaklı sülfat betona nüfuz eder ve hidratasyon ürünü olan C3A ile tepkimeye girerek genleşmeye(hacimsel artışa) neden olur. İşte bu nedenle sülfata dayanıklı çimentoda C3A oranı belli bir sınırda tutulur.

Ani Priz

Çimentoda C3A’nın hızlı ve ani tepkimesini dengeleyip kontrol edecek miktarda (yeterli) sülfat bulunmadığında ani priz meydana gelir ve beton beklenen süreden önce sertleşir. Bu durum kalıcı bir etki yaratır ve uygulamada ciddi sorunlar yaşatır. Bu reaksiyon çok büyük miktarda ısı açığa çıkarır.

Yalancı Priz

Yalancı priz, çimento içindeki sülfatın suyu kendine bağlaması ve bu nedenle geçici bir donma meydana getirmesidir. Bu durum hem sülfatın gerektiğinden fazla olmasında hem de alçının kimyasal yapısından kaynaklanabilir. Yalancı priz durumunda beton tekrar karışıtırıldığında plastik özelliğine kavuşur. Yalancı priz ani prize göre zararsız bir durumdur.

SÜLFAT
SÜLFAT1

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir