Basınç dayanımı testi için betondan silindir ya da küp şeklinde numuneler alınmaktadır. Farklı ülkelerde farklı ebatlarda numuneler alınsa da dünya genelinde en çok kabul gören numune ebatları 150mm x 300m ebatında silindir ve 150mm x 150mm x 150mm ebatında küp numunelerdir. Bunlarında dışında 100mm x 200mm ebatında silindir ya da 100mm x 100mm x 100mm ebatında küp numuneler de alınabilmektedir.

Silindir ve Küp Numunede Dayanımı Farkı

Bilindiği üzere betonu temsil eden 150mm x 300mm ebatındaki silindir numunenin dayanımı 150mm köşe uzunluğu olan küp numuneden düşüktür. Bunun ana nedenleri:

   • Silindir numunede gerilme yoğunluğunun daha uniform dağılması ve küp numunede gerilme yoğunluğunun köşelerde daha fazla olması
   • Yükleme makinası ile numune arasındaki sürtünme kuvvetinin küp numunede daha etkili olması
   • Kırım ve beton döküm yönlerinin farklı olması
   • Agrega gradasyonunun küp numune dayanımını silindir numuneden daha çok etkilemesi

TS EN 206-1 Standardı’na göre Karakteristik Basınç Dayanımları Standarda göre silindir ve küp numune karakteristik basınç dayanımları aşağıda belirtilmiştir. t1 t2

Yukarıdaki grafik incelendiğinde küp ve silindir numune dayanımları arasındaki değişim yüzdeleri görülmektedir. Beton dayanım sınıfı arttıkça aradaki farkın genelde azaldığı görülmektedir. Ancak yine de yapılan çalışmalarda ve literatürde yer alan makalelerde C50 ve üzeri beton sınıflarında küp ve silindir numune arasındaki dayanım farkının standardın belirttiği değerlerden daha az olduğu tespit edilmiştir. Grafik incelendiğinde C35/45 sınıfı betonda silindir ve küp numune arasındaki farkın oranının en yüksek olduğu görülmektedir. Bu sınıf betonda silindir numune alınmasının daha avantajlı olabileceği söylenebilir.

t3 Yukarıdaki grafikte silindir ve küp numune dayanımları arasındaki ilişki belirtilmiştir. Aşağıdaki grafikte ise farklı çalışmalar bir arada gösterilmiştir. 5 numaralı eğri TS EN 206-1’e göre yapılan değerlendirmeyi referans almaktadır.   t4 t5

t6

Yukarıdaki yazıyı pdf formatında indirmek için tıklayınız.

Loading

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?
Become a patron at Patreon!

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

4 thoughts on “Beton Silindir&Küp Numune Basınç Dayanımı İlişkisi”
 1. Merhaba;
  Elimizdeki imkanlardan dolayı biz silindir numunelerimizi 10cmx10cm ebatlarında kestirip kırdırdık. Önceki yıllarda hazırladığımız numuneler ise 10cmx20 cm ölçülerindeydi. Şimdi bu iki değeri kıyaslarken 10×10 için bir çevirim yapmalımıyız? Yapılacak ise bu ampirik formül nedir? Yoksa 10×10 ile 10×20 silindirlerin makinadan çıkan MPa değerleri aynı standartta mıdır? Teşekklürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir