Profesyonel olmasa da hazır beton maliyet hesabı ile ilgili basit, ama tatminkar bir excel dokümanı paylaşmak istiyorum. Elbette üretici çok daha detaylı maliyet analizi yapmaktadır, ancak bu detay belki de maliyette kuruşlara tekabül ediyor. Tabi ki bu onlar için altın kadar kıymetlidir.

Bu program daha çok şantiye mühendisleri, satın almacılar ve uygulamacılar için faydalı olacaktır. Beton maliyeti ve satış fiyatı demir , tuğla ya da gaz beton gibi değildir. Farklı bölgelerde hatta aynı il içerisinde farklı üreticilerde bile ciddi farklılıklar görülebilmektedir. Bunun en önemli nedenleri agrega ve çimento gibi bileşenlerin fiyatının çok değişken olması ve elbette ki nakliye masraflarıdır.

Paylaşmak istediğim önemli bir hususu örnek vererek izah etmek istiyorum.

Aralarında 100 metre olan ve aynı malzemeleri aynı fiyattan alan iki üreticinin aynı dayanım sınıfı için beton fiyatları arasında 2 TL fark olduğunu düşünelim. A firması 128 TL/m3‘ten B firması 130 TL/m3‘ten satış yapıyor. A firmasının tercih edilmesi fiyat avantajı nedeni ile normal, ancak m3 başına fiyat belirlemek tek başına yeterli midir?

Ürünü satın alan için tespit etmesi zor olsa da önemli bir parametre de TL/MPa’dır. Yani satın alınan ürünün performansına verilen bedeldir. A firmasının ürettiği betonun ortalama dayanımı 37 MPa ve B firmasının ürettiği betonun ortalama dayanımı 40 MPa ( her iki firma standardı sağlıyor ) ise aslında A firması 2 TL/m3 ucuz olmasına rağmen 0.21 TL/MPa daha pahalıya satıyordur. Aslında bu mantık tüm hayatımızda tüm satın almalarımızda geçerli olan bir durumdur.

HAZIR BETON MALİYET HESAPLAMA PROGRAMI GÜNCELLENDİ!!! (Eylül 2015)

Versiyon 4’teki değişiklikler:

 • Sabit Maliyet ve Amortisman Hesaplaması eklendi.
 • BBN (başa başnoktası) ilave edildi.
 • Yeni grafikler eklendi.
 • Beton Miktarı-Birim Maliyet ve Beton Miktarı-Değişken Maliyet % hesaplamaları ilave edildi.

maliyet hesabı-min (Custom)

Loading

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?
Become a patron at Patreon!

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

107 thoughts on “Hazır Beton Maliyet Hesabı (Excel Program)”
 1. Mükemmel bir tasarım. Harika bir alt yapı. Tebrikler çok beğendim. Lakin korumalı olduğu için sayfa ekleyip diğer sınıfları yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Hazır Beton satışı için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hemen hemen her şey düşünülmüş.

  1. Çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için Zafer Bey. Koruma tamamen içerik bütünlüğünü muhafaza etmek için yapılmıştır. Özelden sizinle paylaşımda bulunacağım.

   Tekrar teşekkürler.

   1. Yasin Bey,

    Analiz exceli çok güzel olmuş, ancak koruma olduğu için ekleme yapamıyorum, yardımınızı rica ediyorum

   2. Yasin Bey elinize sağlık tam bir mühendislik çalışması olmuş..Fakat korumalı oldugu için maliyet tarafında değişiklik yapıp analiz yapamıyorum. Yinede emekleriniz için teşekkür ederim . furkanttn50@gmail.com mail atabilirseniz çok sevinirim

   3. Yasin hocam merhabalar korumalı olduğu için excelde veri girişinde sıkıntı yaşıyorum. sizden ricam koruma şifresini mail atabilir misiniz ( osman.2129@gmail.com ) şimdiden emeğiniz için teşekkürler. İyi çalışmalar

 2. emeğinize sağlık çok faydalı olmuş eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz yanlız salt okunur olduğundan birim fiyatları değiştiremiyorum yardımcı olursanız sevinirim .

 3. Ellerıne saglık cok faydalı bı calısma olmuş bazı larında koruma var yanlız mumkunse koruma sıfresını paylasırsanız sevınırım

 4. Bu programı bilgisayarıma indirdim RAR dosyası olarak iniyor. Dosyayı açıyorum fakat bunu açıp Excell olarak nasıl görüntüleye bilirim. lütfen yardımcı olur musunuz?

   1. merhaba yasin bey emeğinize sağlık çok faydalı olmuş eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz yanlız salt okunur olduğundan birim fiyatları değiştiremiyorum yardımcı olursanız sevinirim
    email adresim karasoyfatih55@gmail.com hersey için teşekkürler

 5. Yasin bey, Allah sizden razı olsun. İlgisiz kalınacağımı düşünmüştüm ki daha ilk günden sonra sabah iş yerime gelip maillerime baktığımda mail yollamışsınız. Minnettarım, çok teşekkür ederim. Allah işlerinizde kolaylıklar ihsan eylesin.

 6. Yasin bey elinize sağlık harika olmuş.banada mail atarsanız minnettar kalırım.Şimdiden Teşekkürler.

 7. Yasin bey elinize sağlık harika olmuş.banada mail atarsanız çok sevinirim.

  şimdiden teşekkürler

 8. yasin bey merhaba,

  çok güzel bir site olmuş elinize sağlık, benim bir sorum olacak,

  Beton içinde kullanılan köşeli donatının sertleşmiş betona ne gibi dezavantajı vardır,

 9. merhaba yasin bey öncelikle emeğinize saygı ve sevgilerimizi sunarım. Ancak korumalı olduğu için sayfa ekleyip diğer sınıfları yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. İlginize de şimdiden çok teşekkür ederim.

 10. Yasin bey;
  Emeğinize sağlık. Değişiklik ve ekleme yapabilmek adına parola’yı gönderirseniz çok sevineceğim.
  Teşekkür ederim.

  Kolay Gelsin

 11. merhaba yasin bey öncelikle emeğinize saygı ve sevgilerimizi sunarım. Ancak korumalı olduğu için sayfa ekleyip diğer sınıfları yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. şimdiden çok teşekkür ederim. (agenc042@gmail.com)

 12. Merhaba Yasin bey emeginize saglik, gercekten cok guzel bir excel calismasi olmus, yalniz bazi sayfalarda sayfa korumasi oldugundan ekleme yapilamiyor, rica etsem ekleme yapabilmem icin parolayi paylasabilir misiniz. Tesekkurler.

 13. değerli meslektaşım yasın bey…Emeğiniz için tşk ederim.. gerçekten çok güzel program olmuş, ben de bazı değişiklikler için koruma şifresini rica ediyorum..

 14. Merhaba Yasin Bey emeğinize sağlık harika bir çalışma.
  Sayfa eklemek için koruma parolasını öğrenebilir miyim.
  Çok teşekkür ederiz.
  (s.muratdiler@gmail.com)

 15. Yasin bey;
  Emeğinize sağlık. Değişiklik ve ekleme yapabilmek adına parola’yı gönderirseniz çok sevineceğim.
  Teşekkür ederim.

  Kolay Gelsin

 16. Yasin Bey, elinize ve emeğinize sağlık. Çok teşekkür ederiz . sayfa ekleme yapabilmek için parolayı gönderirseniz memnun olurum.

 17. Yasin bey öncelikle emeğinize saygı duyduğumu belirtmek isterim. korumalı olduğu için sayfa ekleyip diğer sınıfları yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 18. mrb Yasin bey, gerçekten güzel ve başarılı bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık, ben de diğer arkadaşlar gibi aynı dertten muzdaribim 🙂 eğer sakıncası yoksa excel koruma şifresini gönderebilirseniz çok sevineceğim. Başarılarınızın devamını dilerim. leventsamci@gmail.com

 19. Yasin bey gerçekten çok güzel olmuş emeğinize sağlık, değişiklik yapamıyorum sanırım korumalı parola var mail adresime gönderebilirseniz çok memnun olurum.

 20. Yasin bey gerçekten çok güzel olmuş emeğinize sağlık, değişiklik yapamıyorum sanırım korumalı parola var mail adresime gönderebilirseniz çok memnun olurum.tesekkürler ve başarılar

 21. Elinize düşüncenize emeğinize sağlık, çok yararlı bilgi verici bir çalışma olmuş. Özelleştirebilmemiz için Benimlede koruma parolasını paylaşırsanız sevinirim.
  Saygılar…

 22. İyi günler Yasin Bey,
  Çalışmanız için sizi tebrik ederim. Programda bir kaç ekleme yapmak istiyorum. Sayfa koruması buna izin vermiyor. Koruma parolasını benimle de paylaşırsanız sevinirim.
  İyi çalışmalar dilerim.

 23. Merhabalar Yasin Bey
  Calismalariniz rakipsiz emeginize saglik. Rica etsem koruma sifresini paylasabilirmisiniz.

 24. YASİN BEY ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK. CAMİAMIZ İÇİN ÇOK FAYDALI BİR ÇALIŞMA. TEBRİKLER.
  BAŞARILI ÇALIŞMALAR DİLERİM.

 25. Yasin Bey emeğinize sağlık harika olmuş. Ben bu şablonu çok beğendim ve özel güvenlik firmamda maliyet analizleri için kullanmak isterim izniniz olursa. Onay verirseniz parolayı b.dogan@klcguvenlik.com.tr adresine yollayabilirseniz çok sevinirim.

 26. yararlı bilgi verici bir çalışma olmuş.
  değişiklik yapmak istiyorum. sayfa koruma paralosını verebilirmisiniz
  onarici48gmail.com

 27. TEK KELİMEYLE TEBRİK EDERİM MÜKEMMEL BİR TASARIM VE PROGRAMLAMA OLMUŞ. YASİN BEY RİCA ETSEM PAROLAYI GÖNDERİRMİSİNİZ.

 28. YASİN BEY EMEĞİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ. BİR İKİ ŞEYLE OYNAMAK İSTEDİM ANCAK KORUMALI OLDUĞUNDAN YAPAMIYORUM. BU KONUDA YARDIMINIZ OLUR İSE ÇOK MEMNUN OLURUM

 29. emeğinize sağlık. bende diğer arkadaşlar gibi sayfa korumalı olduğundan sizden yardım istiyorum. iyi günler.

 30. Yasin bey emeğinize ve ellerinize sağlık rica etsem parolayı paylaşırmısınız?
  Kolaylıklar dilerim

 31. Merhaba Yasin Bey
  Çalışma için teşekkür, mümkünse değişiklikler yapabilmek için de şifre rica ediyorum.
  İyi günler

 32. Merhaba emeğine sağlık gerçekten çok emek vermişsin çok beğendim yalnız kullanabilmem için parola gerekiyor rica etsem verebilirmisin

 33. Mükemmel bir tasarım. Harika bir alt yapı. Tebrikler çok beğendim. Lakin korumalı olduğu için sayfa ekleyip diğer sınıfları yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Hazır Beton satışı için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hemen hemen her şey düşünülmüş.

 34. Yasin Bey, ellerinize sağlık. Ben de üretim yapan bir firmada çalışıyorum ve içeriğini değiştirirsem fonksiyonel olarak çok yardımcı olacak. Parola için hseyntoprak@gmail.com yardımlarınızı bekliyorum.

 35. Yasin Bey emeğinize sağlık koruma şifresini rica etsem mail adresime gönderebilirmisiniz?
  iyi çalışmalar dilerim.

 36. Yasin Bey, çalışmanız için teşekkür ediyorum. Kendi beton santralimizde maliyet hesaplamada kullanacağız. Yurtdışındayız. Excel koruma şifresini eğer yollayablirseniz, kendimize göre bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. Email: ali_osman_sahin@outlook.com

  Yardımcı olursanız, çok seviniriz. Teşekkür ederiz.

 37. Yasin Bey,

  Çalışmalarınız için yurtdışında iş yapan bir firma olarak çok teşekkür ediyoruz. Programınızda kendimize göre bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. ali_osman_sahin@outlook.com adresine, şifreyi yollayabilirseniz, çok müteşekkir oluruz.

 38. Yasin bey emeğinize sağlık. Eğer mümkünse koruma parolasıni göndermenizi rica ediyorum.
  saygılar,

 39. hocam ellerinize sağlık çok güzel bi çalışma ortaya çıkarmışsınız başarılarınızın devamını dilerim . koruma şifresini gönderebilir misiniz? Teşekkürler. ( osman.2129@gmail.com )

 40. ne uğrastiriyorsun milleti sifreyi yaz buraya nedir herkez sifrenin sordugu .bir şey yapmıssın egoyu elden bırakmamıssın.ne yani simdide senimi bekleyecez .özelden paylaşın mı yazacaz

 41. Tebrikler çalışmanızı çok beğendim. Hemen hemen herşey düşünülmüş, mükemmel bir tasarım harika bir alt yapı. Korumalı olduğu için sayfa ekleyip diğer sınıfları yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

 42. Hocam elinize sağlık. korumayı kaldırmak için şifreyi rica edeceğim. Birde işlenebilirlik endeksi ile agrega irilik endeksini biraz detaylandırabilirmisiniz.

 43. Çok güzel çalışma olmuş Yasin bey emeğinize sağlık. Koruma şifresini rica edebilir miyim?

 44. Merhaba Yasin Bey, paylaştığınız bilgiler çok değerli, çok emek vermişsiniz rica etsem benimle de şifre paylaşabilir misiniz? Teşekkür eder, İyi çalışmalar dilerim. ozlemm.kk@gmail.com

 45. Yasin bey emeğinize sağlık. Lütfen mümkünse koruma parolasıni göndermenizi rica ediyorum.
  tesekkurler simdiden

 46. Hocam emeğinize sağlık gerçekten çok iş görecek bir çalışma sakıncası olmaz ise koruma şifresini paylaşabilir misiniz?

 47. Merhaba,
  Öncelikle emeğinize sağlık ben başka bir maliyet tablosu ararken karşıma çıktı, ancak bir excel ve mantığı ancak bu kadar güzel yapılabilirdi. Sadece emeğinize sağlık demek istiyorum. Teşekkürler.

 48. Merhaba,
  Elinize emeğinize sağlık süper bir çalışma olmuş ,kendimize uyarlayabilmek için müsadenızle rica etsem koruma şifresini paylaşabilir misiniz 🙂
  fatmanidagumusdamlagmail.com
  Saygılarımla

 49. Merhaba Yasin Bey,
  Çalışmanız sektörel çalışmamızda bizlere yol gösterecek biçimde hazırlanmış, emeğinize sağlık. Kendimize göre uyarlayabilmemiz için koruma şifresini paylaşmanız mümkün müdür? hilmicelik.ant@gmail.com

  Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar.

 50. merhaba
  emeğinize sağlık çok çok iyi olmuş. parola rica etsem gönderirmisiniz ? korumalı bir işlem yapamıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
ÇİMENTO TERİMLERİ SiO2 : Çimento içeriğindeki silisyum oksit yüzdesini belirtir.…
Cresta Posts Box by CP