Türkiye, 2011 yılı istatistiklerine göre çimento üretiminde Avrupa birincisi, Dünyada ise ilk beştedir. 2011 yılında yaklaşık 90 milyon m3 hazır beton ve 68 milyon ton çimento üretilmiştir. Bu çapta bir üretim çevresel, sosyal ve ekonomik sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle son yıllarda çimento endüstrisinde “sürdürülebilir üretim anlayışı” oluşmaya başlamıştır. Çimento üretimi sonucu açığa çıkan CO2 emisyonunu azaltmak ve doğal kaynakları daha verimli kullanmak için alternatif yakıt ve alternatif hammadde kullanımı giderek artmaktadır. Özellikle, atık ısı geri kazanım sistemleri ile kaybolan ısı enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülmekte ve çöp niteliği taşıyan ömrünü tamamlamış lastikler, endüstriyel plastikler, atık yağ ve benzeri birçok atık malzeme yakıt olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, yerel yönetimlerle işbirliğine gidilerek evsel atık su arıtma tesislerinin çamuru da fosil yakıtlar yerine kullanılabilmektedir. Kaynakları daha verimli ve sürdürülebilir yönetmek için alternatif hammadde kullanımı ve arayışı da devam etmektedir. Bunların dışında katkılı çimento kullanımına önem verilmek suretiyle klinker kullanım oranı azaltılmaktadır. Tüm bu faaliyetler nihai ürün olan hazır beton için de sürdürülebilir üretime destek vermektedir.

Aşağıda bu konuda hazırlamış olduğum excel hesaplama tablolarını aşağıda bulabilirsiniz.


HAZIR BETON CO2 EMİSYONU HESAPLAMA TABLOSU

İndir “HAZIR BETON CO2 EMİSYONU HESAPLAMA TABLOSU”

Hazır-Beton-CO2-emisyonu.xlsx – 1080 defa indirildi – 22 KB

EŞDEĞER CO2 EMİSYONU HESAPLAMA TABLOSU

İndir “EŞDEĞER CO2 EMİSYONU HESAPLAMA TABLOSU”

CO2-emisyonu.xlsx – 1087 defa indirildi – 124 KB

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

One thought on “Çimento ve Hazır Beton : CO2 Emisyonu”
  1. iyi günler, ben yüksek lisans öğrencisiyim. ve betonarme binaları bina bazında co2 emilsiyonlarını hesaplamak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Betonda içerdiği malzemelerden, çevresel koşullardan, uygulama hatalarından kaynaklı çeşitli problemler…
Cresta Posts Box by CP