Beton Ses Aynaları, diğer bir adıyla Akustik Aynalar, 1916-1930 yılları arasında İngiltere’de düşman uçaklarını tespit etmek için bir erken uyarı sistemi olarak tasarlanmış büyük beton yapılardır.

Beton ses aynaları İngiltere’nin ulusal savunma stratejisinin bir parçası idi. Yaklaşan düşman uçaklarının sesini almak için tasarlanmışlardır Ses dalgaları aynanın karnında mikrofon ve stetoskop kullanan bir operatör tarafından yakalanırdı. Operatör alarm durumunu aktive ederek yaklaşan bir saldırıyı yaklaşık on beş dakika önce ilgili birime bildirirdi.

Picture1

1928 yılında Greatstone Gölü’nün kenarında prekast olarak hazırlanan 6 metrelik aynadan sonra hatalar giderilerek 9 metre çapında daha hassas bir ayna inşa edilmiştir.  60 metre uzunluğunda ve 8 metre yüksekliğindeki son beton ayna 1930 yılında yapılmıştır. Bu aynanın üzerinde birçok mikrofon bulunmaktadır. Kavisli yüzeylerde bulunan mikrofonlar 40 km uzaktaki bir savaş uçağının sesini alabilmekteydi.

1935 yılında radarın icadına kadar bu beton ses aynaları aktif olarak kullanılmıştır.

Beton Ses Aynaları ile İlgili Video

İngiltere’deki Beton Ses Aynalarına Haritadan Bakınız

Not: Sol alttaki harita kutusuna tıklayıp mavi renkli imlere büyüterek bakınız.

Sunum

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
İster son yüzyıldır üretilen hazır betonda olsun ister binlerce yıldır…
Cresta Posts Box by CP