T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamındaki ürünlerin piyasa gözetim ve denetimi hususunda (PGD) tek yetkili otoritedir. Betonarme binalarda taşıyıcı sistemin en önemli unsurlarından birisi olan betonun standartlara uygun olması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda tüm yapı malzemeleri PGD’lerinin ortalama %35’i hazır beton denetimlerinden oluşmaktadır.

Bakanlık, hazır beton ürününe yönelik yapılmakta olan denetim faaliyetlerinin sektördeki gelişmelere ve günümüz koşullarına uygun olarak yapılabilmesi amacıyla 2014/22 sayılı Genelge’yi yayımlamıştır. Söz konusu genelgede açıklanan prosedüre göre, ülke çapında tüm hazır beton santrallerinin üretmiş oldukları hazır betonun daha sıkı ve düzenli denetlenmesi sağlanırken, farklı şantiyeler bazında denetleme yapılacaktır. Bu şekilde daha önceki 16/11/2012 tarihli ve 1619 sayılı genelgeye göre beton santralinden numune alınması uygulamasına son verilirken hazır beton firmaları bir haftalık üretimleri bazında denetlenecektir.

Genelgenin uygulanması bakımından pilot bölge olarak seçilmiş olan Ankara ilinde piyasaya arz edilen hazır beton mamulüne yönelik bir dizi denetim gerçekleştirilmiştir.   Uygunsuzluk veya güvensizlik durumunda, idari para cezasının yanı sıra ürünün piyasa arzının yasaklanması dahil, bir dizi yaptırım uygulanabilmektedir.

 

BetonveCimento.com için Patreon üzerinden destekte bulunmak ister misiniz?

By Yasin Engin

İnş.Yük.Müh. olan Yasin Engin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 16 yıldır beton ve çimento sektöründe çalışmaktadır. Web sitesindeki tüm yayınlar Yasin Engin tarafından paylaşım amacıyla hazırlanmıştır. Yayınlar kaynak gösterilerek kullanılabilmektedir. (yasin.engin@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Uzun yıllar ülkemizde beton sadece çimento dozajı ve kıvama göre…
Cresta Posts Box by CP